Aktuality

Projekce o designu a architektuře

V rámci akce promítneme ve spolupráci s Českou televizí a Cineportem sérii dokumentů o designu o architektuře. Na co se můžete těšit?

Příběh českého designu (2014, 52 minut)

md-pribeh

O kráse a hledání ideálního tvaru v Čechách a na Moravě od úsvitu věků po současnost.

24 hodin v domě (2013, 26 minut)

md-24

Kultivovaná reality show českých ikon designu a architektury Maxima Velčovského a Adama Gebriana.

Příběh domu – Šlapetova vila (2011, 26 minut)

md-slapeto

Vila JUDr. Eduarda Lisky (uváděna také jako Šlapetova vila) ve Slezské Ostravě z roku 1936 je nejvýznamnější realizací architektů bratří Čestmíra a Lubomíra Šlapetových v oblasti severní Moravy a Slezska. Její zcela ojedinělá prostorová a tvarová bohatost vychází z organického funkcionalismu. Vila je od 1. července 2008 vyhlášena národní kulturní památkou. Zachovala se do dnešních dnů téměř v původním stavu s řadou funkčních detailů i zařízení.

Příběh domu – Špačkův dům (2010, 26 minut)

md-spacek

Významný ostravský stavitel Otakar Špaček obýval se svou početnou rodinou od roku 1925 luxusní vilu postavenou poblíž parku v centru města jako součást řady luxusních rodinných domů naplňující ideu zahradních měst začleněných do urbanismu města. Stavitel si vilu sám navrhl. Konzervativně komponovaný patrový dům reprezentuje tradiční architekturu s řemeslně dobře vyvedenými detaily. Vnitřek objektu charakterizuje centrální halová dispozice uspořádaná podle britských vzorů. Z dvacátých let se dochoval nejen exteriér vily, ale i její vnitřní vybavení. A to i přesto, že vila měla poměrně pohnutou historii.